Adoptable storage na Androidu

poruka: 10
|
čitano: 2.246
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Adoptable Storage na Androidu

Ima tkogod ovdje da koristi Adoptable storage na mobitelu i kolike su vam brzine zapisivanja na karticu?

 

Imam 64 GB UHS 1 karticu koja normalno piše od 16 do 20 MB/s, ali kad je formatiram kao Internal storage to padne na 3.5 MB/s, pa me zanima je li to normalno ili je do kartice ili Google baš nije najbolje posložio tu funkciju? Vidim da dosta ljudi ima svakojakih problema s tim Adoptable Storageom po internetima.

 

Inače, imam BB Priv na MM-u 6.0.1.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Adoptable storage na Androidu

Dakle, 80 % ovog foruma se boji Googleovog i Microsoftovog špijuniranja, gase se telemetrije, servisi... ali nikog ne uznemirava nekriptirana SD kartica koju bilo tko može izvaditi iz mobitela i vidjeti sve podatke s nje?

Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Adoptable storage na Androidu

Zanimljivo, ispada da jedini imaš mobitel s Marshmallowom i utorom za SD karticu na Bug forumu 

Uglavnom, ovo me nagnalo na benchmark moje SD kartice, i brojke su zapanjujuće !!!

Znači, radi se o Adata SDHC 32 GB,klase 4.

Tak da sam očekivao od 4-6 MB/s write speed (srednja vrijednost za klasu 4), a benchmark pokazuje:

 Ja prezadovoljan, pogotovo jer je koštala samo 95 kuna u Intersparu prije dvije godine....

Kruha i igala...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Adoptable Storage na Androidu
Mirko935 kaže...

.. ali kad je formatiram kao..

 - FS, performanse direktno ovise, npr FAT32/exFAT vs NTFS/ext3.. (permisioni, datestamp..). Sve povezano s internim kontrolerom diska-momorije (koji nije npr SATA kontroler nego flash itd..).

 

+ naravno da se svi boje telemetrije :))

ali btw, enkripcija.. ako si jamesbond007.. ovak juzer samo problem koji će imati sutra (kad nešto crkne..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2016 13:17 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Adoptable storage na Androidu
fer-de-lance kaže...

Zanimljivo, ispada da jedini imaš mobitel s Marshmallowom i utorom za SD karticu na Bug forumu 

Uglavnom, ovo me nagnalo na benchmark moje SD kartice, i brojke su zapanjujuće !!!

Znači, radi se o Adata SDHC 32 GB,klase 4.

Tak da sam očekivao od 4-6 MB/s write speed (srednja vrijednost za klasu 4), a benchmark pokazuje: Ja prezadovoljan, pogotovo jer je koštala samo 95 kuna u Intersparu prije dvije godine....

Moja nije cool k'o tvoja, ali i ja sam zadovoljan za 159 kn  Samo mi nije jasno je li moguće da joj toliko padnu performanse zbog enkripcije da ne može pisati preko 3.5 MB/s. Nema smisla. A ne kupuje mi se baš duplo skuplju U3 karticu.

 

 

 

Ali budući da sam očito jedini s MM-om i SD karticom, čini se da nećemo ni saznati šta je s tim.

 

ihush kaže...

 - FS, performanse direktno ovise, npr FAT32/exFAT vs NTFS (permisioni, datestamp..). Sve povezano s internim kontrolerom diska-momorije (koji nije npr SATA kontroler nego flash itd..).

 

+ naravno da se svi boje telemetrije :))

ali btw, enkripcija.. ako si jamesbond007.. ovak juzer samo problem koji će imati sutra (kad nešto crkne..).

 Naravno, kao adoptable je formatirano u f2fs ili ext4, nisam provjeravao; umjesto normalnog exFAT-a. Ali svejedno razlika od 5x mi je malo puno, don't you think?

 

Ako crkne, backup bitnog imam drugdje, tko je je**. Ako završi u krivim rukama s potpuno dostupnim "krivim" podacima mi je gori scenarij

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2016 13:22 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Adoptable storage na Androidu

Zanimljivo, evo i ja sam odradio sad sve benchmarke, i interna memorija i unutarnji virtualni SD card (žuti na slici), koji su zapravo dvije particije istog fizičkog diska imaju totalno različite brzine, očito file system čini veliku razliku kod ovog tipa memorija, premda to nagađam, nisam upućen...

 Edit: ispada da Android svejedno koristi i softversku enkripciju uz pomoć dodatnog  hardverskog modula na modelima koji ga imaju.

I ovi rezultati su ti očekivani do pojave novih SOC-ova koji sve to mogu raditi u dediciranim modulima, koji ne kradu CPU cikluse. 

http://www.androidpolice.com/2014/11/20/anandtech-posts-side-by-side-nand-performance-for-nexus-6-encrypted-vs-unencrypted-its-not-pretty/

 

A prednost ovog sistema je da je puno sigurniji, što je jedan korisnik lijepo objasnio na XDA:

 

First of all, please stop using the term FDE. Android does NOT provide full disk encryption, what's encrypted is Data partition only, your System is never encrypted. Moreover, even if your app sits in the encrypted data partition, when you use it, it is in ram, so, there is very little disk interaction that may produce slowdown, especially if you use zram and turn off swap.

Second, your description of how encryption is done on LP5 and LP5.1 is wrong. Unlike in Iphone where your master key sits in a hardware crypto module, Android does it differently and actually more secure. By the way, I have personal knowledge of a fact that it takes about 40 seconds for a special data acquisition software to extract the master key from Iphone's crypto module. Not so in Android where the function of hardware is signing of the master key. So, unlike in Iphone where your password protects access to crypto module, even if your crypto module in Android is backdoored, a snoop would still need to deal with software encryption and he is forced to do brute forcing on device only (good luck with that).

Third. This function (disk encryption using hardware signature) is available only starting from LP 5.1.1 and to my knowledge never by default including CM and other custom builds. You need to enable it yourself by making changes in a device tree (usually "target_ uses_hardware_encryption = true) and in kernel. As far as Quallcom goes: in kernel you need to enable at least the following: CONFIG_HW_DISK_ENCRYPTION=y; CONFIG_CRYPTO_DEV_QCRYPTO=y; CONFIG_CRYPTO_DEV_QCE=y; CONFIG_CRYPTO_DEV_QCE50; and CONFIG_CRYPTO_HW=y. If you want to use a more advanced dm-req-crypt with AES-XTS, you need to enable that too. Again, based on my experience, neither CM, nor Slimroms, Paranoid, Omniroms, Pac or any other custom kernels have it. I have done hardware based encryption in several roms and there is no visible slowdown. In fact, even when software based encryption is used, you can easily get rid of a slowdown by disabling hardware overlays in developer options.

Fourth: hardware random number generation vs. software. The only safe method (actually recommended by Linus Torwalds) is mixing both. This way, even if your hardware is backdoored (which in Iphone defeats encryption completely), access to signature certificate that sits in a hardware module is of no use to a snoop, because he would still need to deal with encrypted master key. And the good news is that mixing hardware and software random number generation is enabled by default (again thanks to Linus) in most kernels.

So, unless you are a sheep that says I have nothing to hide, therefore, snoops are welcome, encryption in Android is a must...

 

Ne znam ubaciti ovo kao spoiler listu ili kak se već zove, nemojte me tuć.....

I fascinantno je da iPhoneu za 40 sekundi možeš provaliti master key.....

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2016 14:12 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Adoptable storage na Androidu

naravno da čini veliku razliku... odnosno, svaki pristup podatku/procedura cpu daje naredbu kontroleru, pa ovisno o kontrolerovoj pameti (SCSI-SATA..) on dalje radi sam ili cpu sve odrađuje, usporedi s VGA-GPU.. pa do tog da za sve imaš ECC a sve odrađuje CPU koji može biti za yt video, za calculator.. ali ni PC nije 'isit' jedan jednini, nego i7-ili 286tica.. chipset-transfer, količina RAMa (za buffer-cache) itd. itd.. bezbroj faktora koje nisu primarna uloga mobača/tableta .. ili OSa kao Android (nasuprot nekog server OSa ili sl...).

CPU je zapravo danas vrlo moćan-jak .. i radi 'bezbroj' taskova, još uvijek CISC.. mada ga u specifičnim namjenama može pobijediti RISC.. tako da se ne mogu ni uspoređivati kruške i jabuke.. a to je osnova bilo kojeg zaključka-mjerenja npr brzine/usporedno/realno/ravnopravno.. do banalne razlike kad se uspoređuje HDD i SSD ili kad PC ima više rama..

 

ovisno o FSu, npr permisioni, moraju biti zapisani, bez tog kao da voziš prečicom.. (nije usporedivo, tj prečica je brža) i razlika između rada npr NTFSa je kad se neki podatak smatra zapisanim.. konstantno se provjerava jeli ispravan (svaki write je + kontrolni read..) pa je logično da read bude brži (inače jednako).. dok neki diskovi-memorije imaju brži write (zapravo trik, ovisno o stvarnom podatku neki keš.. u testu možda višestruko brže, u stvarnosti možda čak i sporije, jer keš je kako god računamo još jedan dodatni task-transfer, samo što OS 'misli' da je zapisivanje gotovo.. a tu linux ima dodatni gubitak u performansama tj FS-jurnaling.. jer traži zapis-provjerava.. a on možda stoji u kešu dok ga nešto ne potjera na medij..).

 

bezbroj naredbi/ciklusa/operacija je u 'običnom' C/Pu.. :) nije to kao 'glupa' GPU kojoj kažeš (kao naredba u igri..) eksplodiraj .. i ona pukne :))

usporediti npr video stream (iptv) i mrežni promet.. razlika, stream ide (emitira, kao radio signal..) bez kontrole-potvrde od strane primatelja, dok mreža za svaki paket traži potvrdu da je stigao.. ako potvrde nema, šalje ponovo. Razlika? ogrnomna a u idealnim uvijetima možda čak jednaka brzina.

 

FS je važna stvar.. MS zarađuje i na tome :) kako je lijepo imati licence.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2016 14:20 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Adoptable storage na Androidu
fer-de-lance kaže...

Zanimljivo, evo i ja sam odradio sad sve benchmarke, i interna memorija i unutarnji virtualni SD card (žuti na slici), koji su zapravo dvije particije istog fizičkog diska imaju totalno različite brzine, očito file system čini veliku razliku kod ovog tipa memorija, premda to nagađam, nisam upućen...

 Edit: ispada da Android svejedno koristi i softversku enkripciju uz pomoć dodatnog  hardverskog modula na modelima koji ga imaju.

I ovi rezultati su ti očekivani do pojave novih SOC-ova koji sve to mogu raditi u dediciranim modulima, koji ne kradu CPU cikluse. 

http://www.androidpolice.com/2014/11/20/anandtech-posts-side-by-side-nand-performance-for-nexus-6-encrypted-vs-unencrypted-its-not-pretty/

 

A prednost ovog sistema je da je puno sigurniji, što je jedan korisnik lijepo objasnio na XDA:

 

(...)

Ne znam ubaciti ovo kao spoiler listu ili kak se već zove, nemojte me tuć.....

I fascinantno je da iPhoneu za 40 sekundi možeš provaliti master key.....

 Šta ti nisu obje te particije ext4? Ali ne vjerujem pretjerano zapravo tim testovima, na nekim aplikacijama mi ispadaju po 400-500 MB brzine čitanja s internog SD-a što mi je malo ipak nerealno.

 

Pročitah taj tekst isto neki dan. Samo pazi da ne spomeneš to za iPhone negdje jer ćeš biti prozvan Android funom kako kažu nepismeni i budale.

 

Ali mislim da je netko na tom članku ili nekom sličnom komentirao da bi SD 808, 810 i noviji trebali imati i hardverski šta to već šta im fali pa ne bi trebali imati toliko lošije performanse. Također nisam siguran odnosi li se ta cijela priča samo na ugrađenu memoriju ili se isto može očekivati za enkripciju SD-a. Najfascinantnije mi je što već godinu dana postoji MM i da nigdje na netu nije moguće naći usporedne testove brzine sa i bez kriptiranja. Ali "testova brzine" gdje se pali i gasi 17 aplikacija zaredom na netu koliko hoćeš i onda ekipa izdrkava na to što neki mob završi takav "test" 17 ms prije, a pametnih stvari nigdje.

 

ihush kaže...

naravno da čini veliku razliku... odnosno, svaki pristup podatku/procedura cpu daje naredbu kontroleru, pa ovisno o kontrolerovoj pameti (SCSI-SATA..) on dalje radi sam ili cpu sve odrađuje, usporedi s VGA-GPU.. pa do tog da za sve imaš ECC a sve odrađuje CPU koji može biti za yt video, za calculator.. ali ni PC nije 'isit' jedan jednini, nego i7-ili 286tica.. chipset-transfer, količina RAMa (za buffer-cache) itd. itd.. bezbroj faktora koje nisu primarna uloga mobača/tableta .. ili OSa kao Android (nasuprot nekog server OSa ili sl...).

CPU je zapravo danas vrlo moćan-jak .. i radi 'bezbroj' taskova, još uvijek CISC.. mada ga u specifičnim namjenama može pobijediti RISC.. tako da se ne mogu ni uspoređivati kruške i jabuke.. a to je osnova bilo kojeg zaključka-mjerenja npr brzine/usporedno/realno/ravnopravno.. do banalne razlike kad se uspoređuje HDD i SSD ili kad PC ima više rama..

 

ovisno o FSu, npr permisioni, moraju biti zapisani, bez tog kao da voziš prečicom.. (nije usporedivo, tj prečica je brža) i razlika između rada npr NTFSa je kad se neki podatak smatra zapisanim.. konstantno se provjerava jeli ispravan (svaki write je + kontrolni read..) pa je logično da read bude brži (inače jednako).. dok neki diskovi-memorije imaju brži write (zapravo trik, ovisno o stvarnom podatku neki keš.. u testu možda višestruko brže, u stvarnosti možda čak i sporije, jer keš je kako god računamo još jedan dodatni task-transfer, samo što OS 'misli' da je zapisivanje gotovo.. a tu linux ima dodatni gubitak u performansama tj FS-jurnaling.. jer traži zapis-provjerava.. a on možda stoji u kešu dok ga nešto ne potjera na medij..).

 

bezbroj naredbi/ciklusa/operacija je u 'običnom' C/Pu.. :) nije to kao 'glupa' GPU kojoj kažeš (kao naredba u igri..) eksplodiraj .. i ona pukne :))

usporediti npr video stream (iptv) i mrežni promet.. razlika, stream ide (emitira, kao radio signal..) bez kontrole-potvrde od strane primatelja, dok mreža za svaki paket traži potvrdu da je stigao.. ako potvrde nema, šalje ponovo. Razlika? ogrnomna a u idealnim uvijetima možda čak jednaka brzina.

 

FS je važna stvar.. MS zarađuje i na tome :) kako je lijepo imati licence.

 Yes... Sve to stoji. Ali, but, aber... Čemu toliki pad performansi? Očekivao bih 10, 20 %, možda i 50, ali 80?

Kontroler ionako radi provjeru zapisanog bez obzira na FS, zar ne? A ako procesor može obrađivati, kriptirati ovo ono, preko 100 MB/s kad zapisuje na internu memoriju, zašto ne bi mogao pišljivih 16 kad zapisuje na SD? Kad procesor pošalje te podatke kontroleru da ih zapiše šta kontroler ima razmišljati jesu li nule i jedinice u ovom ili onom formatu?

A i čovjek bi očekivao da bolje "Linux-based OS" radi s nativnim ext4 FS-om nego s exFAT-om za koji imam Microsoftov driver instaliran

 

Čudno to meni kako god okreneš. Još kad bi neka dobra duša bila voljna probati na svom mobitelu pa da vidimo je li to normalno/uobičajeno...

15 godina
offline
Re: Adoptable storage na Androidu
Mirko935 kaže...
..

 Yes... Sve to stoji. Ali, but, aber... Čemu toliki pad performansi? Očekivao bih 10, 20 %, možda i 50, ali 80?

Kontroler ionako radi provjeru zapisanog bez obzira na FS, zar ne? A ako procesor može obrađivati, kriptirati ovo ono, preko 100 MB/s kad zapisuje na internu memoriju, zašto ne bi mogao pišljivih 16 kad zapisuje na SD? Kad procesor pošalje te podatke kontroleru da ih zapiše šta kontroler ima razmišljati jesu li nule i jedinice u ovom ili onom formatu?

A i čovjek bi očekivao da bolje "Linux-based OS" radi s nativnim ext4 FS-om nego s exFAT-om za koji imam Microsoftov driver instaliran

 

..

- a sad bi ti onak ofrlje 20%.. :)) nemre to tak.

- nativni enkoder na nivou HWa ili dodatno.. pa usporedi kad VGA/CPU ima nešto u siliciju ili 'soft'.. naravno da je velika razlika.

- naravno da je FS bitan, kontroler nema ništa s FSom, tj interni HDD kontroler nije linuxov-win-macov.. a sve kao datestamp-permision je stvar FSa. Overload.. neki systemi čak koriste raw (baza.. jer ona interno brine o adresiranju podatka, a sve je file .. kaže unix, upravo zbog količine posla (performanse, koje su na takvim strojevima važne). Čak je i cluster (veličina) povezan s veličinom podatka važan, velik cluster+mali podaci i imaš loše performanse, podatak neki videofile i performanse odlične.. OK?

- naravno, pošto je FS neovisan o mediju/HDD-kontroleru, pod istim uvijetima će tad exFAT dati bolje rezultat od bilo kojeg drugog koji ima journaling i sl... tj ako ima više posla mora biti sporiji (ili to tumačimo kao jednako brz.. ali duži put, .. kakogod.). exFAT je upravo zamišljen za takve SD medije (mem.kartice/flash..) tj takve uređaje i podatke, mada je iz istog razloga beskoristan za 'ozbiljan' OS koji ga može koristiti .. i to je sve. Zato OSevi 'inzistiraju' na nativnom FSu (inače je baš svejedno, ..+ licence/novac a to je manje svejedno) i tak.. Nije svejedno koji task-podatak za rezultat testa, nije svejedno veličina clustera, kontroler, pa kad se na to doda kao kod PCja chipset (neka server MBO koja može dati transfer podacima ili neka jeftikanerica.. a mob je vrlo ograničen, telefon, YT-video.. jednostavno mu brzina memorije nje bitna stvar tj manje resursa-HWa je tome posvećeno.

-ok, gubitak performansi, kad bi bio čisto soft, očekivano bi bio relativno linearan.. ali dio je HW, ako HW nešto može, tad je do te granice recimo brzo (usporedbe s GPU-VGA) ako pređeš tu granicu, veliki pad jer je HW tad beskoristan a CPU tad mora uz ostale taskove obavljati i to.. + zamisli, kako ti je nositi teret od kile, dvije, 5.. 50 .. 100? 200? .. u nekom trenu ne ide, stane. Lako je kad možeš teret podijeliti pa obaviti dio, što kad je daska dugačka 20m a trebaš proći kroz vrata koja očekuju do 2m .. to je situacija/razlika/pad koju dobiješ kad prekoračiš predviđene granice... probaj nositi 100-200kg bit će ti jasnije :) a šleper/dizalica to može, lako.. (kao server-PC-tablet .. razlike).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Adoptable storage na Androidu
ihush kaže...

- a sad bi ti onak ofrlje 20%.. :)) nemre to tak.

- nativni enkoder na nivou HWa ili dodatno.. pa usporedi kad VGA/CPU ima nešto u siliciju ili 'soft'.. naravno da je velika razlika.

- naravno da je FS bitan, kontroler nema ništa s FSom, tj interni HDD kontroler nije linuxov-win-macov.. a sve kao datestamp-permision je stvar FSa. Overload.. neki systemi čak koriste raw (baza.. jer ona interno brine o adresiranju podatka, a sve je file .. kaže unix, upravo zbog količine posla (performanse, koje su na takvim strojevima važne). Čak je i cluster (veličina) povezan s veličinom podatka važan, velik cluster+mali podaci i imaš loše performanse, podatak neki videofile i performanse odlične.. OK?

- naravno, pošto je FS neovisan o mediju/HDD-kontroleru, pod istim uvijetima će tad exFAT dati bolje rezultat od bilo kojeg drugog koji ima journaling i sl... tj ako ima više posla mora biti sporiji (ili to tumačimo kao jednako brz.. ali duži put, .. kakogod.). exFAT je upravo zamišljen za takve SD medije (mem.kartice/flash..) tj takve uređaje i podatke, mada je iz istog razloga beskoristan za 'ozbiljan' OS koji ga može koristiti .. i to je sve. Zato OSevi 'inzistiraju' na nativnom FSu (inače je baš svejedno, ..+ licence/novac a to je manje svejedno) i tak.. Nije svejedno koji task-podatak za rezultat testa, nije svejedno veličina clustera, kontroler, pa kad se na to doda kao kod PCja chipset (neka server MBO koja može dati transfer podacima ili neka jeftikanerica.. a mob je vrlo ograničen, telefon, YT-video.. jednostavno mu brzina memorije nje bitna stvar tj manje resursa-HWa je tome posvećeno.

-ok, gubitak performansi, kad bi bio čisto soft, očekivano bi bio relativno linearan.. ali dio je HW, ako HW nešto može, tad je do te granice recimo brzo (usporedbe s GPU-VGA) ako pređeš tu granicu, veliki pad jer je HW tad beskoristan a CPU tad mora uz ostale taskove obavljati i to.. + zamisli, kako ti je nositi teret od kile, dvije, 5.. 50 .. 100? 200? .. u nekom trenu ne ide, stane. Lako je kad možeš teret podijeliti pa obaviti dio, što kad je daska dugačka 20m a trebaš proći kroz vrata koja očekuju do 2m .. to je situacija/razlika/pad koju dobiješ kad prekoračiš predviđene granice... probaj nositi 100-200kg bit će ti jasnije :) a šleper/dizalica to može, lako.. (kao server-PC-tablet .. razlike).

 A ti bi htio više od 20 %? Tebi što veći pad performansi, to si sretniji?

Zahvaljujem na objašnjenju. Iako za neke tvoje postove nisam siguran pokušavaš li nešto objasniti ili zbuniti unassuming juzera pa mu se onda smiješ

 

Sve je to super sa strane filozofske rasprave. Možemo uključiti i koncept raja i pakla u nekom trenu, utjecaj obrazovanja, pornografije i crkve na današnju mladež itd.

 

No ono što još uvijek ne znam unatoč povećanju shvaćanja ekripcije i međudjelovanja FS-a, procesora, kontrolera, SD-a i ostatka ekipe su pitanja s početka.

Konkretno, jesu li ove brojke normalne za ovaj slučaj i kakve dobivaju drugi juzeri? Iskorištava li Android u ovoj inačici sve što može (hardverski/softverski ovo ono) ili postoje mogućnosti za poboljšanja? Ako postoje, mogu li ja nešto učiniti za poboljšati to (vjerojatno ne mogu), je li možda u Nougatu to nekako bolje implementirano (da brže radi) ili nije? Ako nije, bi li mi pomogla brža kartica (pretpostavljam da bi) ili će i dalje biti sporo jer je to određeno primarno brzinom nečeg drugog, a ne same kartice? I kako je moguće da nitko ne koristi tu funkciju, a svi nešto paranoični??

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice