Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100%

poruka: 19
|
čitano: 2.573
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100%

Konfa koju imam, kupljeno sve u 11mj 2023. znaci novo.

 

GIGABYTE B650 GAMING X AX
G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5-6000, CL36 - 32GB dual kit

Hladnjak DeepCool AK620 Zero Dark

Gigabyte GF RTX4070 Gaming OC, 12GB, GDDR6X
Samsung SSD 2TB NVMe 980 PRO

Napajanje ASUS ROG-STRIX-850G, 850W, 80+ Gold, Modular

Kućište XPG Starker AIR, 2x120, ARGB, black

Seagate HDD, 5TB, 5400rpm, SATA, 128MB

Procesor AMD Ryzen 7 8C/16T 7700X

 

Također novi 240hz monitor Samsung Odyssey 27 inchin i stari Benq 144hz.

 

Problem nastaje u totalno random situacijama. Monitori se ugase, ventilatori na grafi se upale na 100%, ali PC se ne ugasi, ostaje upaljen jer čujem zvukove. Tek dok ručno resetiram PC se ugase ventilatori. 

Random je što se desi dok igram igre, dok gledam film, dok sam na desktopu/youtube, dok ne radim ništa, znaći nema pravila, ugasi se kad bilo. Nekad prođe par dana bez problema, nekad par puta dnevno.

Da pronađem gdje je greška išao sam individualno benchmark i stress test odradit na CPU, GPU, RAM-e sa više različitih programa i nije bilo nikakvih problema. 

Ono što sam probao:

- Update GPU drivera

- Update BIOS-a

- Undervolto GPU

- Undervolto CPU

- Upalio i ugasio XMP

- Provjerio sve kablove da li su uštekani

 

Čitajući po internetu, ljudi koji imaju taj problem su ga riješili na svakakve naćine, znaći nekome je matična, nekome grafa, nekome rami, nekome kabel od monitor, nekome termalna pasta. Ne postoji neko rješenje koje je pomoglo svima.

Da li ima netko ideju šta mogu probati, jer ne mogu ovako ništa na PCu raditi. Sve je pod garancijom ali ne želim slati komp nazad dok ne probam sve što se može probati jer ne mogu bez kompa tjedan dana biti, treba mi za posao.

 
0 0 hvala 0
14 mjeseci
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100

Imao sam isti problem na dva razlicita kompa.

 

Jednom je u pitanju bila Palit 1060 6gb. Popravio sam tako da sam je izvadio van iz PCIe slota i zamjenio 6-pinski kabel za napajanje. Ne znam sto je od tog dvoje radilo problem.

Drugi put 2 bendana pina na ploci. Rjesenje je nazalost bila zamjena. Ali taj stroj je ulazio i u boot loopove svako malo.

 

Trazio sam svugdje isto kao i ti, bez konkretnog rjesenja. Znam da nije neka utjeha, ali vjerojatno je u pitanju GPU ili maticna, eventualno kablovinje. Da je napajanje vjerojatno bi se samo srusio, a proc i ram problemi rijetko daju da se uopce boota.

Nadam se da neces morati slati nazad, sretno!

 

10 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
cuflek kaže...

Imao sam isti problem na dva razlicita kompa.

 

Jednom je u pitanju bila Palit 1060 6gb. Popravio sam tako da sam je izvadio van iz PCIe slota i zamjenio 6-pinski kabel za napajanje. Ne znam sto je od tog dvoje radilo problem.

Drugi put 2 bendana pina na ploci. Rjesenje je nazalost bila zamjena. Ali taj stroj je ulazio i u boot loopove svako malo.

 

Trazio sam svugdje isto kao i ti, bez konkretnog rjesenja. Znam da nije neka utjeha, ali vjerojatno je u pitanju GPU ili maticna, eventualno kablovinje. Da je napajanje vjerojatno bi se samo srusio, a proc i ram problemi rijetko daju da se uopce boota.

Nadam se da neces morati slati nazad, sretno!

 

 To mi je bilo iduce u planu, rastaviti cijeli komp, izvaditi sve, i ponovno sastaviti i pripaziti da sve lijepo bude spojeno. Hvala na ideji. Znam da tesko da moze biti pregrijavanja jer grafa na 100% loada radi na 65C a proc neide preko 85C

3 godine
offline
Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100%

https://www.ocbase.com/download
Skini to i upali test pa vidi gdje ce krepati!
Nedavno je jedan forumas imao problem i pokrenuto je test i na napajanju je palo. Stavio drugo i sve proradilo!

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2024 21:23 (Boris grozni).
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
Boris grozni kaže...

https://www.ocbase.com/download
Skini to i upali test pa vidi gdje ce krepati!
Nedavno je jedan forumas imao problem i pokrenuto je test i na napajanju je palo. Stavio drugo i sve proradilo!

 Radio sam taj i benchmark i stability test, i individualno sve komponente i uvijek mi se crasha nakon minute i pola dok odem na POWER test. Kako mogu vidjeti gdje je problem sa time.  Mada mi se zadnjih par puta ugasilo jer se nakon 2 sekunde temp proca digne na 120C i ugasi se komp sam od sebe, no to nije taj problem, povezan sa ovim sto se meni desava.

3 godine
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
freshyy kaže...
Boris grozni kaže...

https://www.ocbase.com/download
Skini to i upali test pa vidi gdje ce krepati!
Nedavno je jedan forumas imao problem i pokrenuto je test i na napajanju je palo. Stavio drugo i sve proradilo!

 Radio sam taj i benchmark i stability test, i individualno sve komponente i uvijek mi se crasha nakon minute i pola dok odem na POWER test. Kako mogu vidjeti gdje je problem sa time.  Mada mi se zadnjih par puta ugasilo jer se nakon 2 sekunde temp proca digne na 120C i ugasi se komp sam od sebe, no to nije taj problem, povezan sa ovim sto se meni desava.

 Nesto ti onda s napajanjem nevalja! uzmi od nekoga drugo pa probaj! Mozda ti i ploca sumanuto cpu overvolta i sl. jesi provjerio  napone?

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2024 22:32 (Boris grozni).
10 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100

Cpu je stavljen na 4.8 ghz core volt na 1.2 i to drzi. Ne vidim nista neobicno tu. Prije mi je cpu znao do 95c ici na stock, sad dok sam ga undervolto 80c max pod loadom. Imam osjecaj da je negdje kratki spoj kod monitora ili kabel ili adapter od samsunga. Taj samsung g7 mi je cudan bio otkad sam ga kupio.

13 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
freshyy kaže...

Cpu je stavljen na 4.8 ghz core volt na 1.2 i to drzi. Ne vidim nista neobicno tu. Prije mi je cpu znao do 95c ici na stock, sad dok sam ga undervolto 80c max pod loadom. Imam osjecaj da je negdje kratki spoj kod monitora ili kabel ili adapter od samsunga. Taj samsung g7 mi je cudan bio otkad sam ga kupio.

 95C mi se vidi nekako puno, ako imaš dobro hlađenje..na stock postavkama. Idle 45 so 50.. load 80 do 85..

Kad si skinuo voltažu.. možda nije stabilan na toj struji..

 

Uglavnom .po opisanom .. problem mi izgeda u struji..

Da je ram na grafi.. bacal bi artefakte ili zujao...

 

 

12 godina
offline
Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100%

1. Vrati bios na tvorničke postavke i testiraj tako

2. Ištekaj taj samsung i testiraj samo s drugim monitorom ili na tv-u

3. Ako nakon toga se isto ponaša, izvadi grafu i testiraj bez nje na integruši

 

Ako radi normalno bez grafe, problem je do napajanja ili grafičke. Pošalješ samo grafu na reklamaciju pa neka testiraju a ti do tada koristi na integriranoj

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2024 7:53 (FakeDeath).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
FakeDeath kaže...

1. Vrati bios na tvorničke postavke i testiraj tako

2. Ištekaj taj samsung i testiraj samo s drugim monitorom ili na tv-u

3. Ako nakon toga se isto ponaša, izvadi grafu i testiraj bez nje na integruši

 

Ako radi normalno bez grafe, problem je do napajanja ili grafičke. Pošalješ samo grafu na reklamaciju pa neka testiraju a ti do tada koristi na integriranoj

 Nakon sto sam undervolto grafu i cpu jos sam ugasio g-sync na monitoru jer sam imo konstantno neke 'flickere' dok sam bio na desktopu. Prosao je cijeli dan bez gasenja, vidjet cu koliko dugo ce trajati, ali cini mi se da je nesto oko napajanja ili mozda jedan kabel od monitora radi kratki spoj. Zasad se drzi,  a temp sam uspio zesce smanjiti sa manjom voltazom i radi sve stabilno

15 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
freshyy kaže...

Konfa koju imam, kupljeno sve u 11mj 2023. znaci novo.

 

GIGABYTE B650 GAMING X AX
G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5-6000, CL36 - 32GB dual kit

Hladnjak DeepCool AK620 Zero Dark

Gigabyte GF RTX4070 Gaming OC, 12GB, GDDR6X
Samsung SSD 2TB NVMe 980 PRO

Napajanje ASUS ROG-STRIX-850G, 850W, 80+ Gold, Modular

Kućište XPG Starker AIR, 2x120, ARGB, black

Seagate HDD, 5TB, 5400rpm, SATA, 128MB

Procesor AMD Ryzen 7 8C/16T 7700X

 

Također novi 240hz monitor Samsung Odyssey 27 inchin i stari Benq 144hz.

 

Problem nastaje u totalno random situacijama. Monitori se ugase, ventilatori na grafi se upale na 100%, ali PC se ne ugasi, ostaje upaljen jer čujem zvukove. Tek dok ručno resetiram PC se ugase ventilatori. 

Random je što se desi dok igram igre, dok gledam film, dok sam na desktopu/youtube, dok ne radim ništa, znaći nema pravila, ugasi se kad bilo. Nekad prođe par dana bez problema, nekad par puta dnevno.

Da pronađem gdje je greška išao sam individualno benchmark i stress test odradit na CPU, GPU, RAM-e sa više različitih programa i nije bilo nikakvih problema. 

Ono što sam probao:

- Update GPU drivera

- Update BIOS-a

- Undervolto GPU

- Undervolto CPU

- Upalio i ugasio XMP

- Provjerio sve kablove da li su uštekani

 

Čitajući po internetu, ljudi koji imaju taj problem su ga riješili na svakakve naćine, znaći nekome je matična, nekome grafa, nekome rami, nekome kabel od monitor, nekome termalna pasta. Ne postoji neko rješenje koje je pomoglo svima.

Da li ima netko ideju šta mogu probati, jer ne mogu ovako ništa na PCu raditi. Sve je pod garancijom ali ne želim slati komp nazad dok ne probam sve što se može probati jer ne mogu bez kompa tjedan dana biti, treba mi za posao.

  Imao sam istu situaciju s 3080. Bio problem u napajanju. Kad sam promjenio napajanje, problemi nestali.

''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
13 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
freshyy kaže...
FakeDeath kaže...

1. Vrati bios na tvorničke postavke i testiraj tako

2. Ištekaj taj samsung i testiraj samo s drugim monitorom ili na tv-u

3. Ako nakon toga se isto ponaša, izvadi grafu i testiraj bez nje na integruši

 

Ako radi normalno bez grafe, problem je do napajanja ili grafičke. Pošalješ samo grafu na reklamaciju pa neka testiraju a ti do tada koristi na integriranoj

 Nakon sto sam undervolto grafu i cpu jos sam ugasio g-sync na monitoru jer sam imo konstantno neke 'flickere' dok sam bio na desktopu. Prosao je cijeli dan bez gasenja, vidjet cu koliko dugo ce trajati, ali cini mi se da je nesto oko napajanja ili mozda jedan kabel od monitora radi kratki spoj. Zasad se drzi,  a temp sam uspio zesce smanjiti sa manjom voltazom i radi sve stabilno

 Smanjenjem voltaže se ne pronalazi rješenje problema .. jer isto može davati sasvim krive zaključke.

Problemi se traže na default postavkama...

10 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
Zver kaže...
freshyy kaže...
FakeDeath kaže...

1. Vrati bios na tvorničke postavke i testiraj tako

2. Ištekaj taj samsung i testiraj samo s drugim monitorom ili na tv-u

3. Ako nakon toga se isto ponaša, izvadi grafu i testiraj bez nje na integruši

 

Ako radi normalno bez grafe, problem je do napajanja ili grafičke. Pošalješ samo grafu na reklamaciju pa neka testiraju a ti do tada koristi na integriranoj

 Nakon sto sam undervolto grafu i cpu jos sam ugasio g-sync na monitoru jer sam imo konstantno neke 'flickere' dok sam bio na desktopu. Prosao je cijeli dan bez gasenja, vidjet cu koliko dugo ce trajati, ali cini mi se da je nesto oko napajanja ili mozda jedan kabel od monitora radi kratki spoj. Zasad se drzi,  a temp sam uspio zesce smanjiti sa manjom voltazom i radi sve stabilno

 Smanjenjem voltaže se ne pronalazi rješenje problema .. jer isto može davati sasvim krive zaključke.

Problemi se traže na default postavkama...

 zato sto je jedan od rješenja bio undervolt i/ili underclock koji su drugi stavili na internetu. pa zašto ne probati. zasad dva dana bez crasha.

12 godina
offline
Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100%

Ajd ostavi to tako kak oje samo upali ponovno g-sync da vidimo kako se ponaša, lako moguće da je samo on radio probleme.

 

Nije baš neka solucija napraviti 5 stvari i onda ne znaš što je zapravo uopće niti problem bio.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2024 23:10 (FakeDeath).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
FakeDeath kaže...

Ajd ostavi to tako kak oje samo upali ponovno g-sync da vidimo kako se ponaša, lako moguće da je samo on radio probleme.

 

Nije baš neka solucija napraviti 5 stvari i onda ne znaš što je zapravo uopće niti problem bio.

 Nakon tjedan dana normalnog rada, danas se je opet crashalo dok sam gledao youtube video, znaci nista od ovoga nije fixalo problem.

14 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
freshyy kaže...
FakeDeath kaže...

Ajd ostavi to tako kak oje samo upali ponovno g-sync da vidimo kako se ponaša, lako moguće da je samo on radio probleme.

 

Nije baš neka solucija napraviti 5 stvari i onda ne znaš što je zapravo uopće niti problem bio.

 Nakon tjedan dana normalnog rada, danas se je opet crashalo dok sam gledao youtube video, znaci nista od ovoga nije fixalo problem.

 A kad odspojis drugi monitor?

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
10 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
ivan dragi kaže...
freshyy kaže...
FakeDeath kaže...

Ajd ostavi to tako kak oje samo upali ponovno g-sync da vidimo kako se ponaša, lako moguće da je samo on radio probleme.

 

Nije baš neka solucija napraviti 5 stvari i onda ne znaš što je zapravo uopće niti problem bio.

 Nakon tjedan dana normalnog rada, danas se je opet crashalo dok sam gledao youtube video, znaci nista od ovoga nije fixalo problem.

 A kad odspojis drugi monitor?

 Mogu probati, ali ne desšava se stalno. Nemam naćin kojim mogu forsati gašenje, pa da znam 1 po 1 stvar paliti, gasiti ili mjenjati. Eto mislio sam do sada da je do g-synca bilo, ali očito nije nakon tjedana dana se ugasilo. Probao sam sve žive stress testove i benchmarkove i nemogu nikako isforsati gašenje.

14 godina
offline
Re: Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100
freshyy kaže...
ivan dragi kaže...
freshyy kaže...
FakeDeath kaže...

Ajd ostavi to tako kak oje samo upali ponovno g-sync da vidimo kako se ponaša, lako moguće da je samo on radio probleme.

 

Nije baš neka solucija napraviti 5 stvari i onda ne znaš što je zapravo uopće niti problem bio.

 Nakon tjedan dana normalnog rada, danas se je opet crashalo dok sam gledao youtube video, znaci nista od ovoga nije fixalo problem.

 A kad odspojis drugi monitor?

 Mogu probati, ali ne desšava se stalno. Nemam naćin kojim mogu forsati gašenje, pa da znam 1 po 1 stvar paliti, gasiti ili mjenjati. Eto mislio sam do sada da je do g-synca bilo, ali očito nije nakon tjedana dana se ugasilo. Probao sam sve žive stress testove i benchmarkove i nemogu nikako isforsati gašenje.

 Možda HDR u win postavkama? Windows se zna zblesirati kad je jedan monitor gsync, drugi nije, na jednom HDR, na drugom ne.. Dijelim nade da je problem softwerski, a ne hardwerski.

 

Meni se monitor gasio kad sam prčkao oko HDRa i gsynca, na kraju sam HDR isključio i u postavkama monitora i windowsa, gsync radi normalno.. jedina "nuspojava" koja se pojavila... kad se monitori pale iz sleepa, ovaj stari Dell bude okrenut po 90° par sekundi iz pitaj boga kojeg razloga, kao da "želi" u portrait mode.. ali s tim se živi bez problema..

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
10 godina
offline
Monitori se ugase, ventilatori se upale na 100%

Ok, novi update.

 

- Reinstaliro sam windowse, skinuo se sa win11 na win10.

- ugasio sam XMP

- otkad je XMP ugasen crashaju mi se tabovi u svim browserima zbog error out of memory, ali nije se ugasio jos kao prije cijeli komp

- poceli su neki blue screenovi ulijetavat

- kompletno su mi bili obrisani driveri za grafu

 

Nakon svih poteskoca oko samih windowsa, odlucio sam pogledati zdravlje diskova, i bez imalo iznenadjenja, SSD na kojem su windowsi instalirani su na 40% health.

 

Narucio sam novi ssd i odradicu memtest za obadva ram sticka, jer mislim da je greska negdje oko te dvije stvari.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice