Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 545
|
čitano: 159.745
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
goodye kaže...
.. Ali za svakodnevnu upotrebu, mislim da je Windows jednostavniji i manje "strasan" od Linuxa, pogotovo za neiskusnije usere.

 -nema strašnih oseva.. priče za djecu i hollywoodske hakere, os je os, apps je ono što juzer koristi, što vidi, bio to tetris, word, browser.. dok izgled i način rada ne ovisi o osu nego o appsu i programeru, tj isti su ili barem slični.. kao auti, mobiteli, tv uređaji, fižideri, pegle, pečnice.. ne bojimo se frižidera ili auta, nije strašno koristiti 'jaki' tv .. itd.

-sasvim drugi problem-pitanje je što je to juzer, prosječan ili kakvo korištenje.. npr postoji li prosječan korisnik? što to on radi? surfa ili gejma? oboje? piše u wordu? možda na poslu piše doma gejma itd..

-iskustvo? koristimo aute, nismo mehaničari, koristimo tv nismo električari, koristimo mikrovalnu, mobitel.. i korisnici smo, svega što nam je dostupno-praktično .. dok ponuda appsa ovisi o komercijali-interesu, npr sad svi imaju svoju app za lidl-glovo-mcdonalds-zet-parking.. na mobač-androidu i ios-appleu.. za win ili lin sporadično, dok recimo za sve imaš whatsup, pdf i sl. i radi 'isto' na svemu.. korisnik koristi dostupno i to je to.. ne bira mada misli da bira dok se iskustvo svodi na osobni izbor, boje auta-čarapa, sladoled ili naviku pa netko jede ćevape s lukom a netko pizzu.. ili ovisno o dostavi-kvartu izabere ono drugo recimo zbog gužve ili radnog vremena..

-os? .. meni je os samo os, svaki je ok-savršen, radi.. a ovisno što treba raditi, to radi apps, os je samo host-servis-nakupina koja drži hw-drivere kao i kućište.. :)

-kako biramo kućište za računalo? po boji, izgledu.. ne po osu, ne po driveru, ne po appsima dok će možda izgled-boje biti recimo gameski-turbo recimo crveno ili zelene boje ako si radeon ili nvidia fun.. :) možda odluče boje ledica koje blinkaju.. :) približno toliko utječe i os na izbor korisnika, tj nisam ja izabrao npr android os, nego moram koristiti mobitel a prije par desetljeća je nokia propala i tad su dosšli smatrphoni-android.. nisam ja birao nego biz-tržište-stanje-ponuda.. a sad zbog recimo mbankinga moram, izbor? .. prije bi otišao pecati :))

 

Entry Point kaže...
.

..Dok se Windows laptop upgrade-a, 12339 puta restarta ..

 

 -ah, slatko.. :) no onak, pogrešno, zadrto-dogmatski.. mi-oni, dinamo-hajduk.. pa ne može ni biti drugačije, tj uvjek su oni drugi krivi-loši i sl. .. realnost s tim nema neke veze.

 

Punti kaže...
.

 

 

 I dalje se veselim ovakvim komentarima... ..

 -sumarum, da, slatki su, tj ispada da u jednom navijam za lin u drugom za win.. :) pri čemu ''jedino ja imam pravo'', objektivan i sl. epiteti..

.. no fascinira kako 'ona druga strana' o prvoj strani zna sve, zna što je najbolje-nevalja.. mada je na drugoj strani i time zapravo nema iskustvo one prve-druge koju kritizira-osporava ili što već.. slatko :)

-kako tad zna za tisuće restartova ili težinu bilo čega, instalacije neke app.. tj takvim pisanjem više otkrivaju neznanje korištenja onog durgog osa kojeg kritiziraju, jer da ga koriste tad bi znali da je promašeno-pogrešno.. no puntiju to ne smeta da bi svaki put istaknuo upravo to kao bitnu razliku, kriterij.. ono, wtf, čak da je 'citiram' :) 12339 restartova, pa što? .. instaliraš, podesiš, radi.. sve zajedno traži cca 30min do par sati ovisno što se sve želi instalirati-podesiti i to je to.. pri tome treba li jedan ili više restartova je kome bitno? puntiju ili korisniku? kakve veze argument o 12339 restartova ima u recimo izboru osa ako je stvar izbora (kojeg ne određuje recimo potreba-apps...).. kad pečem odojka brojim li koliko puta ga treba okrenuti na ražnju ili rezultat? odnosno, što ako je taj broj 3 ili 6? što se bitnog mijenja ako je to u proceduri instalacije i ako nakon tog računalo-sys radi ono što korisnik treba-želi? što je važno, instalalcija ili korištenje? .. montaža kuhinje je stvar stolara-majstora, nije jedostavno, dan posla ako je sve pripremljeno + odgovarajuće znanje-alat.. dok će kuharica-kuhar koristiti.. u čemu je razlika za računalo i korisnika? Kako je bbroj restartova postao kriterij izbora osa ili nešto po čemu punti ocjenjuje da je lin bolji od win? .. slatko, no ostaje mi nejasno, kriterij.. no da, vesele (ili rastužnjuju, jer ostaju isti, mada se sve ostalo mijenja..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Punti kaže...

 I dalje se veselim ovakvim komentarima... korisnik bi se lupao nogama u guzicu od sreće kad bi vidio da mu je Ubuntu instaliran (inače instalacija windowsa 11 otprilike jednako traje, nema 12339 restarta). Za to vrijeme, instalacija aplikacija na win11 - ako pri tom misliš na Office (jer iole ozbiljniji rad sa Libre koji dolazi u paketu nije realan) ne traje vječno, a osim njega ne vidim neku deltu  u odnosu na paket koji ti dođe sa Ubuntuom. 

 

Šalu na stranu - ja osobno koristim razne distribucije Linuxa po virtualkama i po SVOJIM računalima i cijenim ga, ali da bih ga preporučio Mirjani iz ureda, bivšoj, sadašnjoj ili kćeri, ne bih. Nije to to, iako ga onaj koji ga zna koristiti, može koristiti za šta god. A Office, Adobe, podrška egzotičnog hardvera i gaming (fala nebesima, nešto se ipak pomaklo za gaming) su neki od razloga zašto popularnost ne raste.

 Windows se brat bratu minimalno 2 puta treba restartat ako nije up to date. Pogotovo ako kupuješ sa pre-instaliranim OS-om.

 

Libre je sasvim dovoljan za 90% "ozbiljnog" posla. Nekompatibilnost Office formata sa standardima je neka druga tema.

 

Bold: Kao što rekoh. Komfort zona. Ne daj bog da se netko uči nešto novo. Ja sam svojoj ženi instalirao Ubuntu na laptop, za 2-3 dana ju nije bilo briga što ima kad je naučila gdje je što. Browser, muzika, torrenti, dokumenti itd. Nedavno sam joj uvalio macbook, prihvatila ga je od prve. Prije 6 mjeseci sam ju prebacio na iPhone koji nikad nije imala, nikakvih žalbi ili problema. I ne, ne radi u tech-u štoviše profesor hrvatskog jezika je.

 

Adobe, hardware i igre nisu krivica linuxa nego proizvođača i izdavača. A sad što je egzotični hardware, ne znam, ali ako je egzotični znači da ga 99% ljudi ionako ne koristi, pa ne utječe na popularnost.

 

No na kraju da dodam, popularnost itekako raste iz godinu u godinu. Ne tako davno je bio na 2% sad je preko 4%. Što nije mali skok. I linux community ne očekuje da će osvojiti desktop svijet. Niti ih je briga. Jedino što želi da se 3rd party izdavači i proizvođači malo potrude, pa da ne trebaju biti vendor lockani od mega korporacije.

Osobno 20+ godina radim isključivo na linuxu. Prošao sam sve probleme i gluposti, do danas kad su distribucije ispolirane i ugodne za koristiti. I svaki puta kad mi dođe neki Windows fanatik s nebulozama kako je sve u terminalu i kako je teško, nasmijem mu se grohotom u lice.

 

p.s. Mislim da nisam jedno 5-6 godina napravio clean install OS-a. Štoviše, OS mi je čak prebacivan s diska na nove diskove samo da ne trebam clean install raditi

 

p.s.s. Izračunao sam, točno 5 godina prošli mjesec.

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...

 Sarkazam prijatelju, sarkazam.

 

Ostalo ne mogu čitati.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.5.2024 17:32 (Entry Point).
16 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Da se ogradim od nekih mišljenja. Nisam siguran jesam li dobro shvaćen, ali ja nisam protiv Linuxa, dapače, što se mene osobno tiče volio bih da je više zastupljeniji.

Meni na kućnom laptopu ne paše iz razloga što sam naveo, ne podržavanje OneDrive prvenstveno zatim ostatka office paketa.

Na poslu imam 2 virtualke koje se vrte, jer windows nije sposoban uraditi nešto što mi treba.
Furam raspberry sa nekim cli only linuxom kao media player.

Iako nikad nisam prešao na Linux zaozbiljno, nisam protiv njega.

LIFE IS SHORT, WORK HARD, PLAY HARDER, PRAY HARDEST
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
goodye kaže...
Da se ogradim od nekih mišljenja. Nisam siguran jesam li dobro shvaćen, ali ja nisam protiv Linuxa, dapače, što se mene osobno tiče volio bih da je više zastupljeniji.

Meni na kućnom laptopu ne paše iz razloga što sam naveo, ne podržavanje OneDrive prvenstveno zatim ostatka office paketa.

Na poslu imam 2 virtualke koje se vrte, jer windows nije sposoban uraditi nešto što mi treba.
Furam raspberry sa nekim cli only linuxom kao media player.

Iako nikad nisam prešao na Linux zaozbiljno, nisam protiv njega.

 Pa meni je onedrive radio super na linuxu

Nist drugacije nego na win

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice